O nas

Zapomniane przez świat, niewidoczne w gąszczu drzew i krzewów. Rozkradzione i zbezczeszczone, zdewastowane i zaśmiecone – tak wygląda większość cmentarzy ewangelickich na Pomorzu.
Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Memento Mori” zrzesza osoby pragnące ocalić od  zapomnienia stare cmentarze, groby wojenne i miejsca pamięci.
Po za nimi odwiedzamy i dokumentujemy także inne ciekawe obiekty, np. dwory, pałace, kapliczki przydrożne i inne miejsca warte uwiecznienia. Podejmujemy działania mające na celu ochronę zabytków, dóbr kultury i przyrody, w tym ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.

Angażujemy się także w działalność charytatywną, której celem jest wsparcie osób potrzebujących, które często napotykamy podczas naszych badań i eksploracji terenowych. W ramach naszej misji społecznej podejmujemy szereg inicjatyw, aby pomóc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wierzymy, że pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują, jest kluczowym elementem budowania silnej i zjednoczonej społeczności.

 


NASZE CELE

Naszym głównym celem jest ratowanie zapomnianych cmentarzy, pojedyńczych grobów czy miejsc kaźni, rozsianych po całym województwie pomorskim. Nieważne dla nas wyznanie, pochodzenie czy narodowość. Każde z tych miejsc jest naszym dziedzictwem i opowiada o wielokulturowości naszego kraju, jak i o jego zawiłej historii.

Równie ważnym dla nas celem jest wsparcie rzeczowe i finansowe dla osób w potrzebie.
Organizujemy zbiórki rzeczowe i finansowe, Zbieramy odzież, żywność, leki oraz inne niezbędne artykuły codziennego użytku, które następnie przekazujemy potrzebującym.

Rozumiemy, jak ważna jest edukacja na temat innowierczych cmentarzy. Niestety, w przeważającej większości wciąż pokutują błędne stereotypy i zupełny brak wiedzy na ich temat oraz ludzi tam pochowanych. Tablice informacyjne, lekcje tematyczne, opracowania, artykuły, wystawy – spróbujemy każdego sposobu na edukowanie i pokazanie problemu.

 

NASZE DZIAŁANIA

 

1. Poszukiwania - czyli przeszukiwanie starych map i archiwów.
2. Odnalezienie w terenie i wstępna dokumentacja - odszukanie miejsca, dokumentacja fotograficzna oraz opis z oględzin obiektu . Przeszukanie archiwów i pozyskanie informacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Opracowane miejsce publikujemy na niniejszej stronie.
3. Uzyskanie pozwoleń na porządkowanie i inne niezbędne prace na obiekcie - etap czasochłonny i najdłużej trwający. Odnalezienie właściciela lub zarządcy terenu. Uzyskanie wymaganych zezwoleń z Urzędu Gminy, Konserwatora Zabytków, Nadleśnictwa lub innych instytucji.
4. Prace porządkowe - prace dzielimy na minimum trzy etapy w zależności od stanu i wielkości terenu. Następuje wycinka drzew, krzewów, uprzątnięcie śmieci. Nawiązanie współpracy z lokalnymi instytucjami (OSP, szkoły, leśnictwa, parafie) wolontariuszami czy mieszkańcami danej miejscowości. Dokładnie dokumentujemy obiekt, np. weryfikujemy liczbę grobów, odnalezione nazwiska, itp.
Wszelkie informacje udostępnimy na naszej stronie.
5. Edukacja - obowiązkowo tablice informacyjne na temat cmentarza czy grobu. Wystawy, lekcje, filmy, informacje w mediach społecznościowych aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.